3/22/12

Black & White Nail Challenge Day 8: Sponging

Uh oh!!! Horror begins... :) I have never tried sponging and water marbling before, sot these two days of the Challenge will really be "the challenge" for me... Well, that's the beauty of it, don't you agree?

Well, let's get statred... :) I used Alix Avien Black as the base color. Then I grabbed my kitchen sponge, cut a tiny part and sponged Flormar Nail Art White... Not so bad.... But I had to do something else... So I dipped my nails in the gold glitter that was a part of my daughter's craft supply... Badddd mother... Hope she doesn't see this post. :) The result? Not so bad, eh?
Korku dolu günler başlıyor... Daha önce hiç sünger tekniği veya ebru tekniği denememiştim. O yüzden bu iki gün benim için biraz zor geçecek gibi görünüyor...

Önce Alix Avien'in siyahını sürdüm... Sonra bulaşık süngerimden bir minik parça kopardım ve Flormar Nail Art'ın beyazı ile onu süngerledim. :) Tam olmamış gibi göründü... Bir şeyler eksik gibi... Ben de kızımın kırtasiye dolabından altın rengi simleri alıp tırnacıklarımı içine batırdım... Eh işte, şimdi bir şeye benzedi. Değil mi??? :)7 comments: